Finansal Yazılar

FİNANSAL MODELLEME NEDEN ÖNEMLİ?


Bu yazımda Finansal Modelleme konusunun neden önemli olduğunu ve nerelerde kullanabileceğinizi anlatmaya çalışacağım. Türkiye genelinde birçok firmayı, kamu kurumunu ziyaret ediyorum ve birçok üst düzey yönetici ve şirket sahibi ile sohbet etme fırsatım oluyor. Ülkemizi yatırım yapan kurumlarımızla yöneticilerimizle tanışmak benim için bir gurur kaynağı. Yatırım yapmanın çok faydalı ve kutsal bir iş olduğunu düşünen birisiyim.

Gerek kamu kurumlarımızın gerekse özel sektörümüzün milyonlarca dolarlık yatırımları bulunmakta. Bu yatırımların başarılı olması ülkemiz için çok hem de çok önemli, hem istihdam yaratacak hem de ülkemizin kalkınmasını sağlayacak.

Türkiye’ye bu eğitimi ilk getirmiş kişi olarak şunu da belirtmek isterim ki, çok bilinen bir konu değil finansal modelleme. Hem büyük bir tecrübe isteyen hemde finans bilgisi isteyen çok geniş bir alan aslında finansal modelleme. Ve maalesef çok üzülerek ifade edeyim piyasa tecrübesi olmayan kişiler, finans bilgisi olmayan kişiler bu eğitimimi kopyalayıp vererek insanlara çok büyük bir kötülük yapıyorlar. Sıfırdan oluşturmuş olduğum bir eğitimin copy/paste hırsızlık kısmını bir kenara bırakırsak, milyonlarca dolarlık yatırım yapan yöneticilerimiz inanın işin ehli olmayan kişilerden bu eğitimi aldıklarını duyuyorum. Eğitim birimlerinde yönetici dostlarıma finans eğitimlerinde çok hassas davranmalarını şiddetle tavsiye ederim.

Kamu kurumlarımızın ve özel sektördeki firmalarımızın yapmış olduğu yatırımların başarılı olabilmesi için finans bilgisinin ve tecrübesinin olması gerekir. Finansın içerisinde ise Finansal Modelleme ve yatırımları değerleme teknikleri özellikle bilinmesi gerekiyor.

Neden Finansal Modelleme Önemli?

1 – Tüm finans yöneticilerinin, şirket sahiplerinin yatırım değerleme tekniklerini yorumlayabilecek derecede bilmesi gerekiyor. Milyon dolar yatırımda neye göre karar vermeniz gerektiğini finansal modelleme size teknikleri anlatmakta karar aşamasında işinizi kolaylaştırmaktadır. Yatırımdan kar mı edeceksiniz zarar mı edeceksiniz? İşte bu sorunun cevabını finansal modelleme vermektedir.

2 – Finansal Okur Yazarlık: Günümüz tüm beyaz yaka profesyonellerinin finansın bazı temel konularını bilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Örneğin, çekilen kredide gerçek faiz hesabının yapılması, gerçekte ne kadara geliyor kredinin faizi. Bu sadece şirketiniz değil özel hayatınızda da bilinmesi gereken bir konu.

3 – İflas eden şirketleri araştırdığımda karşıma en önemli nedenlerden birisi olarak yanlış yatırım kararları çıkmaktadır. Maalesef, zor durumda kalan firmalara baktığımızda ya da iflas eden firmaları incelediğimizde birçoğunda yanlış yatırım kararlarından dolayı zor durumda kaldıklarını ya da iflas ettiklerini görüyoruz, okuyoruz, dinliyoruz. Sadece şirketler değil bireylerde de maalesef böyle. Finansal modelleme işte bu tür yanlış yatırım kararlarını önüne geçmenizi sağlayacak.

4 – Finansal İllüzyon: Son zamanlarda rastladığım bir durum. Nedir finansal illüzyon ? pek duymadığın bir tanımlama eminim. Finansal illüzyon örnek vermek gerekirse % 0 faizle daire satmak fakat faizi dairenin satış fiyatını bir şekilde eklemek. Yada düşük faizle kredi kullandırmak aslında kredinin gerçek maliyetinin çok yüksek olması. Finansal illüzyon örneklerini çokça anlatabilirim. Pazarlama tekniği de diyebilirsiniz ama yada başka tabirlerde kullanabilirsiniz. Fakat gerçek olan şu: finans bilgisi olmayan yada az olan kişileri birkaç finansal hesaplamayla sattığı ürün yada hizmeti ucuzmuş algısı oluşturmaktır finansal illüzyon. Ve finansal okur yazarlık seviyesi düşük olan, yada tecrübesi az olan kesimde bunu başarmak inanın hiç zor değil.

5 – Finansal Verimlilik: finansal modelleme bu açıdan da inanılmaz fayda sağlamaktadır. Finansal verimlilik tabirini de dünyada ve ülkemizde pek görmüyorum ama iş dünyasında öyle örnekler var ki finansal verimliliği ilgilendiren. Ve gün geçtikçe de bu örnekler artmaktadır. Şirketin vadeli satış politikasında müşterisine vermesi gereken fiyatın hesaplanması yada müşterisinden bir alacağını yapılandırması gibi bir çok örnek sayabiliriz. Finansal Modelleme bu açıdan da büyük katma değer sağlamaktadır finans yöneticilerine.

Finansal Modelleme’nin neden önemli olduğuyla ilgili daha çok sıralayabilirim. Ama konuyu fazla uzatmamak adına en önemli konuları sıralamaya çalıştım. Ve tüm finans yöneticilerinin, tüm finans uzmanlarının bu konularda bilgi ve tecrübelerini güncellemelerini ve sorgulmalarını önemle tavsiye ederim. Piyasa da gördüğüm, ezbere yapılan işlemler ve sorgulanmayan bir çok konu var.

Düşünün milyon dolarlık yatırım yapan bir çok firmamız var. Ve bu eğitimin maliyeti sadece 950 TL gibi bir rakam 2017 yılı itibari ile!

Burdan eğitim departmanlarındaki arkadaşlara da tavsiyede bulunmak istiyorum sırf 100 TL 200 TL ucuz olduğu için bu eğitimi ehil olmayan kişilerden ne olur almayın! Bütçeniz yoksa söyleyin inanın ücret bile almam!

10 kişiye istihdam vermek ne demek biliyor musunuz? 10 aileye geçim kaynağı demek. Ve bu ancak başarıya ulaşan yatırımlarla gerçekleşir. Başarılı yatırım beraberinde daha çok yatırım yapmak demek ve daha çok aileye geçim kaynağı sağlamak demek.

Sevgiler, Saygılar

Serdar Kaya

Eğitim Takvimi

[ Tüm Takvim ]

İletişim

Tel : (0541) 873 90 91

Çok Okunan Yazılar

Yeni Eklenen Yazılar

Yukarı Git