DCF İLE ŞİRKET DEĞERLEME EĞİTİMİDCF İLE ŞİRKET DEĞERLEME EĞİTİMİ


Bu eğitim DCF yöntemi ile şirket değerleme tekniğini Excel'de uygulamalı olarak ele almaktadır. Başlıca finansal tabloları ele alarak onların Excel'de oluşturulmasını, bütçelenmesini ve mali tabloların birbirleri ile bağlantılarının kurulmasını katılımcılara uyulamalı olarak öğretmektedir. Tahmini Bilanço ve Gelir Tablosunun Oluşturulması, Nakit Akım Bütçeleri, Free Cash Flow Hesaplanması, İskonto Oranının Belirlenmesi, Şirket Değerinin Hesaplanması, Senaryolar, Duyarlılık Analizleri, IRR, NPV, CAPEX, WACC gibi konulardan oluşmaktadır. 

Bu eğitim kişiye ve kurumlara özel olarak verilmektedir.

İletişim ve Bilgi

Serdar Kaya
serdkaya@gmail.com
(0541) 873 90 91

Bu Eğitimin Size Sağlayacağı Faydalar

• Corporate Finance : WACC, IRR, NPV, EBIT, EBITDA, Cash Sweep, Debt Service Coverage Ratio (DSCR), CAPM, DCF, Beta, İskonto Oranı, Terminal Value gibi temel konuları  yorumlanması ile birlikte ögreneceksiniz.

• Finansal Tablolar Arasındaki İlişkiler ve Yorumlanması : Gelir Tablosunun oluşturulması, Bilanço, Nakit Akım Bütçelerinin (Cash Flow) oluşturulmasını, Free Cash Flow’un hesaplanmasını ve aralarındaki ilişkileri hem excel üzerinde örneklerle hemde analiz ve yorumlamaları ile birlikte göreceksiniz.

• Tahmini Finansal Tabloların Oluşturulması : Gelecek yıllara ilişkin mali tabloların projeksiyonları nasıl yapılır, bütçelerin nasıl oluşturulduğuna konuları anlatılacaktır.

• Finansal Değerleme : Gerek şirket değerleme , gerekse proje değerlemenin nasıl yapıldığını Excel üzerinde  uygulama fırsatınız olacak.

• Duyarlılık Analizleri ve Senaryolar : Kritik sonuçlarınız için “What if analysis” çalışmalarına yer vererek, bir çok senaryo ve duyarlılık analizini zaman harcamadan üretebileceksiniz.

 

DCF İLE ŞİRKET DEĞERLEME EĞİTİM İÇERİĞİ


I - Finansal Tabloların Okunması

- Gelir Tablosu ve Bilanço’nun Yorumlanması
- Cash Flow Nasıl Hesaplanır ve Nakit Akım Bütçesi Nasıl Hazırlanır?
- Excel’de Nakit Akım Bütçesi’nin Oluşturulması 
- Free Cash Flow Hesaplanması
- Sıkca Yapılan Hatalar

II - Yatırım Değerleme Teknikleri

- IRR Nasıl Hesaplanır?
- IRR Yorumlanması ve Karar Mekanizması
- Excel’de IRR Nasıl Hesaplanır?
- Net Bugünkü Deger(NPV) Hesaplanması
- Excel’de NPV Nasıl Hesaplanır? 
- Sermayenin Maliyeti – CAPM
- İskonto Oranı Nedir 
- İskonto Oranı Nasıl Hesaplanır ve Yorumlanır?
- EBIT, EBITDA Hesaplamaları


III - Finansal Tabloların Bütçelenmesi

- Finansal Varsayımların Belirlenmesi
- Proforma Finansal Tabloların Oluşturulması
- Gelir Tablosu ile Bilançonun ilişkilendirilmesi
- Nakit Akım Bütçesinin Modellenmesi
- Şirketin Tahmini Free Cash Flow Rakamlarının Hesaplanması
  

IV - Şirket Değerleme Teknikleri

- Terminal Value Kavramı ve  Hesaplanması
- WACC Nasıl Hesaplanır?
- DCF Yöntemi İle Şirket Değerleme
- EBITDA Çarpanı Değerleme
- Duyarlılık (Sensitivity) Analizleri
- Senaryoların oluşturulması
- Simülatör Değerleme Modellerinin Oluşturulması

 

Eğitmen: Serdar KayaSerdar Kaya

 Johns Hopkins Universitesi'nden finans masterına sahip olan Sn. Kaya, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakultesini 3. lük derecesi ile bitirmiştir. Merkezi New York’ta bulunan Finans Network'ün kurucusudur. 2006 yılından itibaren Amerika ve Türkiye'de eğitimler, seminerler ve danışmanlıklar vermektedir. "Excel Uygulamalı Finansal Modelleme" kitabı ile "Dashboard Raporlama Teknikleri" kitaplarının yazarıdır. Evli ve 2 çocuk babasıdır. 

Türkiye genelinde 2010 yılından itibaren Excel'de Finansal Modelleme, Yatırımların Fizibilite Raporlarının Hazırlanması, Excel'de Dashboard Raporlama, Şirketler'de Etkili Finansal Yönetim ve İleri Düzey Excel eğitimleri vermektedir. Şirketlere ve yöneticilere özel finansa programları da gerçekleştirmektedir.

2006 – 2009 yılları arasında New York’ta Marsh & McLennan Companies’de Fortune500 şirketlerin finansal modellemeleri ile karlılık analizlerinden sorumlusu olarak çalışmış, şirketin gelirlerini artıracak finansal modelleri hayata geçirmiştir.

2003 – 2006 yıllarında Johns Hopkins Universitesi Bloomberg School of Public Health fakültesinde IT departmanı ve data mining alt yapılarının kurulmasında görev almıştır. Yapmış olduğu çalışmalardan bir tanesi Kanada üniversitelerinden University of Alberta’ya makale konusu olmuştur.

Annapolis’de The Bell Group’ta emlak sektörü ve bir çok projenin duyarlılık modellerini gerçekleştiren Sn. Kaya daha sonra Washington merkezli ACDI/VOICA şirketine geçmiş fakat kısa süre sonra New York’ta Marsh & McLennan Companies bünyesine katılarak bu şirketde 3.5 yıl görev almıştır.
 
Baltimore’da Johns Hopkins Milton S. Eisenhower Kütüphanesinde bir çok çalışması bulunmaktadır. New York’ta Goldman Sachs, Bloomberg, JP Morgan, Lehman Brothers gibi kurumlarda seminer ve panel gerçekleştirmiştir. Wall Street’de üst düzey şirket yöneticilerine, finans uzmanlarına Türkiye ve Türkiye piyasalarını anlatan çalışmalar gerçekleştirmiştir.

New York Akademi’nin kurucusu olan Sayın Kaya, Türkiye’de ve Yurtdışında eğitim ve danışmanlık yapmaktadır. 

Kitaplar, Yayınlar, Seminerler

FİNANSAL MODELLEME KİTABIExcel Anlatımlı - Cinius Yayınevi 2020
 
EXCEL'DE DASHBOARD RAPORLAMA KİTABI - Cinius Yayınevi 2016

Making the switch to digital audio - Shannon Gwin Mitchell, James A. Peterson, and Serdar Kaya - 2005

Several Encoded Articles - The Milton S. Eisenhower Library, The Johns Hopkins University - 2003
 
Subprime Crises and Olutlook of Global Markets - Lehman Brothers New York - 2007

Hedge Funds thru Financial Turmoil - JP Moorgan New York - 2008
 
Outlook of Energy Markets - Bloomberg, New York, 2008

Emlak Sektöründe Görünüm - İstanbul 2010
 
Private Equity And Venture Capital In Turkey - İstanbul 2011 
 
Türkiye Ekonomisi ve 2012 Beklentiler - İstanbul 2012
 
Future of US Banking System - JP Morgan New York 2009
 
Not: Seminer ve yayınların sadece bir kısmı eklenmiştir.
 

Eğitim Takvimi

[ Tüm Takvim ]

İletişim

Tel : (0541) 873 90 91

Eğitmen

Serdar Kaya

Serdar Kaya

EĞİTMEN

New York Akademi
Eğitmen - Danışman

Johns Hopkins Üniversitesinden finans masterına sahip olan Sn. Kaya, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakultesini 3. lük derecesi ile bitirmiştir. Sn. Kaya ve uzun yıllar New Yorkta Wall Streetde finans üzerine çalışmıştır. Merkezi New Yorkta bulunan Finans Networkunde kurucusu ve başkanıdır. Türkiye Bankalar Birliğinde ders vermekte olan Sn. Kaya bir çok şirkette danışmanlık yapmaktadır..

Görüşler

 • EBRU ÜNAL - YOSHİNO SPİRİTS
  Serdar Bey’den hem Şirket Değerleme hem de Finansal Modelleme Eğitimi aldım, iki eğitimde de teorik konular çok net ve uygulanabilir şekilde, son derece anlaşılır bir excel formatında a...
 • ESRA ÇINAR - ASSİSTT
  "Serdar Hoca'dan "Finansal Modelleme" eğitimini aldım ve herkese tavsiye ediyorum. Finans alanında çalışan herkesin alması gereken bir eğitim olduğunu düşünüyorum. İş hayatında sıkça du...
 • ERAY ULUSOY - TAİ
  Finansal Modelleme 2 eğitimi için Serdar Kaya’nın derin bilgisinden, iş deneyimindeki uzmanlığından çok etkilendim. Bilgilendirici ve keyifli bir eğitim gerçekleştirildi. ...
 • BİLGE PORTAKAL - TAİ
  Açıklayıcı ve örnekleyici anlatımından dolayı Serdar Bey’e teşekkür ederiz. Finansal modelleme için farklı bir bakış açısı kazandırdı. ...
 • ÖZGE ERÇAY - TAİ
  Günlük iş hayatımızda excel fonksiyonlarının sürekli kullanıcısı olmamız dolayısıyla aldığımız eğitimi dosyalarımıza adapte etmekte zorluk çekmedik ve birçok veriye sahip dosyalarımızda...
 • OZAN BOZKURT - MERSİN PORT
  Finansal tabloların incelenmesinde dikkat edilmesi gereken öncelikli konular ve nakit akım tablolarının oluşturulmasında bileşenlerin etkin kullanılması için oldukça faydalı bir eğitimd...
 • Yukarı Git